התקשרו להורים ברשת Logo

הורות ראשונה - הורים וילדים

בתקופה זו עברתם כזוג הורים, חוויות ריגשיות ופיזיות עוצמתיות ביותר, בנשוא של הורים וילדים.

רות אמרה, אחות בכירה
דרגו מאמר זה
(4 דירוגים)

מזל טוב....ההריון והלידה כבר מאחוריכם!

בתקופה זו עברתם כזוג הורים, חוויות ריגשיות ופיזיות עוצמתיות ביותר, בנשוא של הורים וילדים.

היו אלו בוודאי רגשות מטלטלות ולא קלות, שמחות ועצובות בו זמנית. לידת תינוק, היא חוויה מדהימה ועוצמתית עבור ההורים. המביאה עימה אושר גדול מאד, אך במקביל היא מזמנת להורים התמודדויות ושאלות רבות הנותרות ללא מענה. הימים הראשונים לאחר הלידה משאירים את ההורים המומים ומבולבלים... ומעלים שאלות כגון: מה עושים עם הבכי של התינוק? האם ההנקה הספיקה? ועוד סוגיות בעולמם של הורים וילדים...

דווקא בשעות קשות אלו, ההורים זקוקים לתמיכה ולעזרה בסיסית. כמו אמבטיה ראשונה, הדרכה להנקה, הלבשת התינוק העור מתקלף, הטבור, הציפורניים הארוכות מה עושים ובמה מתחילים...? תהיות ושאלות רבות מציפות במיוחד את האם, שנמצאת גם כך במקום רגיש כל כך מבחינה הורמונאלית לאחר הלידה וגורמות לאי שקט וחרדה, המונעת מהאישה ומההורים ביחד להנות מרגעים יפים אלו עם התינוק שהם חיכו לו זמן רב.


מנסיוני כאחות ולאחר שנים רבות של עבודה עם הורים וילדים ועם זוגות הורים לתינוקות ולפעוטות, אני מאמינה שאת חוויית ההורות והטיפול בתינוק יש לראות בראייה הוליסטית מתוך הבנה והנחה כי כהורים וילדים וכמשפחה חדשה, אתם יחידה אחת המשפיעה ומושפעת זה מזה. חוויה זו באה לידי ביטוי בהתנהגות האם האב והתינוק. לכן הליווי והתמיכה המקצועית חשובות מאוד דווקא בזמנים הראשונים שלאחר הלידה עבור המשך טוב ותקין ברצף החיים.

לידת תינוק ראשון, או אח נוסף במשפחה גורמת לשינוי הסטטוס המשפחתי ובמידה מסויימת זה מפר את האיזון הזוגי משפחתי שהיה קודם הלידה. הדרכה מתאימה וליווי מקצועי של סוגיות להורים וילדים, ייאפשרו לתת מענה ומרגוע לכם ההורים, דבר שייקל עליכם את שלבי ההסתגלות הראשונית למצב החדש שבו אתם נמצאים. אפשר יהיה לעזור ולשנות דפוסי חשיבה שייקדמו אותכם בהתארגנות מחודשת לקראת התינוק החדש שנולד במשפחה.

ההדרכה המקצועית וקבלת תשובות לשאלות המטרידות אותכם כזוג הורים או כאם האחראית על הטיפול בתינוק במשך היום יהווה כמקור תמיכה זמין. את ובן זוגך תרגישו בשינוי ההרגשה שלכם כלפי עצמכם וכלפי התינוק דבר שיעזור לרוב משימות היום שלכם לעבור בנחת וברוגע.

מנסיוני כאחות, ככל שההכנה לשלב ההורות נעשית מוקדם יותר לאחר הלידה הזוג יוכל לקבל ולהסתגל למצב החדש בצורה חיובית וללא לחץ וחרדה.מסע ההורות יילך קדימה בבטחון וברוגע וישפיע על גדילת התינוק והאנטראקציה המשפחתית כולה בעתיד.

דרגו מאמר זה
(4 דירוגים)

קראו עוד בנושא...

 • איך טקסים משפחתיים תורמים לקשרים משפחתיים?
  פסח הוא חג המלווה בהרבה מאוד טקסים. לכל משפחה טקסים ומנהגים משלה, אורית ויג, מדריכת הורים ועובדת סוציאלית (MSW) מסבירה כיצד טקסים נוצרים במשפחה ומדוע הם חשובים. 
  עוד
 • הדרך להורות מושלמת

  אנחנו נמצאים בתקופת של ריבוי גירויים הגורמים לנו להתאפיין בתרבות עם הפרעת קשב וריכוז. הכל מהיר ועצבני והחיים מזמן כבר הפכו לסרט. אנחנו עסוקים כל הזמן, בעבודה, בקניות, בפלאפונים, בטלוויזיה, ובפרסומות. אנחנו רצים מדבר לדבר, לא נשאר לנו זמן להשקיע בעצמנו ובילדים. יעל גמליאלי, מטפלת באומנות בילדים ונוער מסבירה במאמר איך אנו כהורים יכולים יכולים להיות יותר נינוחים.

  עוד
 • מה הקשר בין הפרעת קשב וריכוז והפרעות שינה אצל ילדים
  לשינה וערנות יש השפעה והשלכות על חיי היום יום בהיבטים שונים, ובעיקר התנהגותיים, ומהווה מווסת מכריע בהתפתחותה  של התאמה חברתית, אקדמית ושל יציבות נפשית. במאמר זה אורן זך, מדריכת הורים ומומחית בתחום אתגרי קשב וריכוז, בוחנת את הקשר בין הפרעת קשב וריכוז והפרעת שינה.
  עוד
 • נגמלים מטיטולים? 9 דברים שכדאי לקחת בחשבון

  אז הגיע הרגע בו אתם חושבים על גמילה מטיטולים אבל לא סגורים עד הסוף... לא יודעים כיצד מתחילים, לא יודעים מה אומרים לקטנטנים, חוששים, מהססים ובעיקר מתלבטים – האם זה נכון בשבילו? האם הוא מוכן? ואם נתחיל ולא יהיה שיתוף פעולה? ומה אומרים לקטנצ'יק שפספס?...
  !לילך אוהב ציון  מסבירה לנו 9 דברים שכדאי לנו לקחת בחשבון

  עוד
 • אבא, אמא תקשיבו לי בבקשה!
  הורים לילדים צעירים מתלוננים על כך שילדיהם לא מקשיבים להם. הורים למתבגרים צעירים ובני נוער מוטרדים שכמעט ואינם יודעים מה עובר על ילדיהם בחיי היום יום. הקשבה הינו כלי התקשורת החשוב מכולם המבטיח שמירה על יחסים טובים, אז מדוע הפסקנו להקשיב ואיך נגרום לילדים להמשיך לדבר.
  עוד