התקשרו להורים ברשת Logo

מומחים מובילים - הדרכת הורים

רווית רביב
הדרכת הורים לילדים בגיל הרך

מומחים מובילים - טיפול זוגי

מה כדאי לקנות?

  • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - דבי הדבורה

    3

  • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - טובי הכבשה

    girlsheep

מאמרים שיכולים לעניין אותךהדרכת הורים על מריבות בין אחים

המאמר מעניק ייעוץ להורים בנושא של מריבות בין אחים. רווית רביב, מנחת הורים, מדגימה באמצעות סיפור מקרה, כיצד ניתן להתמודד עם מריבות בין אחים. ילדים רבים זה עם זה, אחים רבים זה עם זה. ברוב המקרים נמצא למריבות פתרון – ויתור. כיצד תלמדו את ילדכם לוותר? סיפור מקרה. 

רווית רביב, מנחת הורים בכירה
דרגו מאמר זה
(1 דירוג)

בין קין והבל התקיימה מריבת האחים הראשונה בעולם. כולנו יודעים כיצד הסתיימה מריבה זו....
ילדים רבים זה עם זה, אחים רבים זה עם זה. ברוב המקרים נמצא למריבות פתרון הולם הרבה יותר מהפתרון שמצא קין עבור הבל, אחיו...
מיכל ועומר (שמות בדויים) פנו אליי להדרכת הורים. זוג צעיר, עם שני ילדים - הבכור בן 6.5, והקטן בן 4. סיבת הדרכת ההורים הייתה מריבות בלתי פוסקות בין האחים. במהלך הייעוץ להורים צץ ועלה עניין נוסף... הריהו לפניכם:

מיכל: את לא מבינה כמה הם יכולים לריב. על כל שטות. הנה אתן לך דוגמא: אנחנו גרים בבית משותף שיש בו מעלית. בכל פעם שאנחנו נכנסים למעלית, יש מריבה מי ילחץ על הכפתור. ותמיד, עידו, הבכור, מצליח ללחוץ לפני גל, הצעיר. ואז גל צורח ובוכה. מכה את עידו, עידו מחזיר לו, וזהו. הלך היום.

אני: ומה את עושה?

מיכל: אני אומרת לעידו: די. תוותר לו. אתה הגדול. הוא הקטן. הוא אף פעם לא יצליח ללחוץ לפניך. אתה חייב לוותר לו.

אני: מה אומר על זה עידו?

מיכל: מתרגז וכועס. הוא אומר שזה לא פייר שהוא יוותר לו.

אני: הוא צודק!

מיכל ועומר הסתכלו עליי נדהמים.

ילד


עומרמה זאת אומרת? הוא הגדול. זה לא כל כך חשוב לו כמו לגל. אני חושב שמאד חשוב ללמד ילדים לוותר, ולא להתבצר בעמדתו.

אני: נכון. אני מסכימה איתך. חשוב וצריך ללמד ילדים לוותר, אלא שוויתור הוא בחירה. אי אפשר להכריח מישהו לוותר. למרות שלכאורה יראה כאילו עידו "מוותר", זה לא באמת וויתור. זו כניעה. הוא נכנע לכם.

מצד שני, גם גל לא יוצא נשכר גדול מכל הסיפור... המריבה של הילדים היא לא על הלחיצה על הכפתור. המריבה שלהם היא על - מי יצליח למשוך את תשומת ליבה של אמא מהר יותר. כשאת מבקשת מעידו, הבכור והבוגר, לוותר לגל, הצעיר והחלש, איך לדעתך מרגיש גל? אמנם הוא לחץ על הכפתור במעלית, אבל זה לא היה שווה את זה. מבחינתו – אמא שלו חושבת שהוא קטן, שהוא אף פעם לא יצליח ללחוץ לפני עידו ושחייבים לוותר לו. האם זה המסר שאיתו הייתם רוצים שגל ועידו ייצאו לחיים? שבחיים האמיתיים יש גדולים, חזקים ויכולים, מול קטנים וחלשים שצריך לוותר להם?

ההורים שתקו.

המשכתי: אני מציעה לכם לעשות שיחה עם שניהם. לשאול אותם אם יש להם פתרון לעניין. תקשיבו להם. הם יכולים להעלות רעיונות מאד יפים, מתוכם תוכלו לבחור רעיון אחד ולנסות ליישם אותו בעזרתם של הבנים. יכול להיות, שבעקבות שיחה טובה, יחליט עידו לוותר על לחיצת הכפתור. זה יהיה ויתור אמיתי, שמגיע מתוך כוח, מתוך בחירה חופשית אמיתית ומתוך התחשבות כנה באחיו הצעיר.

<