התקשרו להורים ברשת Logo

מומחים מובילים - הדרכת הורים

רווית רביב
הדרכת הורים לילדים בגיל הרך

מומחים מובילים - טיפול זוגי

מה כדאי לקנות?

 • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - דבי הדבורה

  3

 • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - טובי הכבשה

  girlsheep

מאמרים שיכולים לעניין אותךהדרכת הורים על מריבות בין אחים

המאמר מעניק ייעוץ להורים בנושא של מריבות בין אחים. רווית רביב, מנחת הורים, מדגימה באמצעות סיפור מקרה, כיצד ניתן להתמודד עם מריבות בין אחים. ילדים רבים זה עם זה, אחים רבים זה עם זה. ברוב המקרים נמצא למריבות פתרון – ויתור. כיצד תלמדו את ילדכם לוותר? סיפור מקרה. 

רווית רביב, מנחת הורים בכירה
דרגו מאמר זה
(1 דירוג)

בין קין והבל התקיימה מריבת האחים הראשונה בעולם. כולנו יודעים כיצד הסתיימה מריבה זו....
ילדים רבים זה עם זה, אחים רבים זה עם זה. ברוב המקרים נמצא למריבות פתרון הולם הרבה יותר מהפתרון שמצא קין עבור הבל, אחיו...
מיכל ועומר (שמות בדויים) פנו אליי להדרכת הורים. זוג צעיר, עם שני ילדים - הבכור בן 6.5, והקטן בן 4. סיבת הדרכת ההורים הייתה מריבות בלתי פוסקות בין האחים. במהלך הייעוץ להורים צץ ועלה עניין נוסף... הריהו לפניכם:

מיכל: את לא מבינה כמה הם יכולים לריב. על כל שטות. הנה אתן לך דוגמא: אנחנו גרים בבית משותף שיש בו מעלית. בכל פעם שאנחנו נכנסים למעלית, יש מריבה מי ילחץ על הכפתור. ותמיד, עידו, הבכור, מצליח ללחוץ לפני גל, הצעיר. ואז גל צורח ובוכה. מכה את עידו, עידו מחזיר לו, וזהו. הלך היום.

אני: ומה את עושה?

מיכל: אני אומרת לעידו: די. תוותר לו. אתה הגדול. הוא הקטן. הוא אף פעם לא יצליח ללחוץ לפניך. אתה חייב לוותר לו.

אני: מה אומר על זה עידו?

מיכל: מתרגז וכועס. הוא אומר שזה לא פייר שהוא יוותר לו.

אני: הוא צודק!

מיכל ועומר הסתכלו עליי נדהמים.

ילד


עומרמה זאת אומרת? הוא הגדול. זה לא כל כך חשוב לו כמו לגל. אני חושב שמאד חשוב ללמד ילדים לוותר, ולא להתבצר בעמדתו.

אני: נכון. אני מסכימה איתך. חשוב וצריך ללמד ילדים לוותר, אלא שוויתור הוא בחירה. אי אפשר להכריח מישהו לוותר. למרות שלכאורה יראה כאילו עידו "מוותר", זה לא באמת וויתור. זו כניעה. הוא נכנע לכם.

מצד שני, גם גל לא יוצא נשכר גדול מכל הסיפור... המריבה של הילדים היא לא על הלחיצה על הכפתור. המריבה שלהם היא על - מי יצליח למשוך את תשומת ליבה של אמא מהר יותר. כשאת מבקשת מעידו, הבכור והבוגר, לוותר לגל, הצעיר והחלש, איך לדעתך מרגיש גל? אמנם הוא לחץ על הכפתור במעלית, אבל זה לא היה שווה את זה. מבחינתו – אמא שלו חושבת שהוא קטן, שהוא אף פעם לא יצליח ללחוץ לפני עידו ושחייבים לוותר לו. האם זה המסר שאיתו הייתם רוצים שגל ועידו ייצאו לחיים? שבחיים האמיתיים יש גדולים, חזקים ויכולים, מול קטנים וחלשים שצריך לוותר להם?

ההורים שתקו.

המשכתי: אני מציעה לכם לעשות שיחה עם שניהם. לשאול אותם אם יש להם פתרון לעניין. תקשיבו להם. הם יכולים להעלות רעיונות מאד יפים, מתוכם תוכלו לבחור רעיון אחד ולנסות ליישם אותו בעזרתם של הבנים. יכול להיות, שבעקבות שיחה טובה, יחליט עידו לוותר על לחיצת הכפתור. זה יהיה ויתור אמיתי, שמגיע מתוך כוח, מתוך בחירה חופשית אמיתית ומתוך התחשבות כנה באחיו הצעיר.

ראו מאמר נוסף המעניק מידע בנושא של מריבות בין ילדים והתפרצויות זעם בחייהם של ילדים.

דרגו מאמר זה
(1 דירוג)

מידע נוסף

 • authorId: 1002

קראו עוד בנושא...

 • איך טקסים משפחתיים תורמים לקשרים משפחתיים?
  פסח הוא חג המלווה בהרבה מאוד טקסים. לכל משפחה טקסים ומנהגים משלה, אורית ויג, מדריכת הורים ועובדת סוציאלית (MSW) מסבירה כיצד טקסים נוצרים במשפחה ומדוע הם חשובים. 
  עוד
 • מה הקשר בין הפרעת קשב וריכוז והפרעות שינה אצל ילדים
  לשינה וערנות יש השפעה והשלכות על חיי היום יום בהיבטים שונים, ובעיקר התנהגותיים, ומהווה מווסת מכריע בהתפתחותה  של התאמה חברתית, אקדמית ושל יציבות נפשית. במאמר זה אורן זך, מדריכת הורים ומומחית בתחום אתגרי קשב וריכוז, בוחנת את הקשר בין הפרעת קשב וריכוז והפרעת שינה.
  עוד
 • אבא, אמא תקשיבו לי בבקשה!
  הורים לילדים צעירים מתלוננים על כך שילדיהם לא מקשיבים להם. הורים למתבגרים צעירים ובני נוער מוטרדים שכמעט ואינם יודעים מה עובר על ילדיהם בחיי היום יום. הקשבה הינו כלי התקשורת החשוב מכולם המבטיח שמירה על יחסים טובים, אז מדוע הפסקנו להקשיב ואיך נגרום לילדים להמשיך לדבר.
  עוד
 • תקשורת? זה מדבק
  על פי אדלר, יש לתקשורת השפעה רבה על עיצוב תפיסת עולמם של הילדים. אם כך, כיצד נתקשר באופן יעיל עם ילדנו כך שהמטרות שלנו יבואו לידי ביטוי באופן מיטבי. מאמרה של ענבל עובדיה, מדריכת הורים בשיטת אדלר. 
  עוד
 • איך ילדים לומדים? גם בחופש הגדול
  לעיתים נראה כי ילדנו מעבירים את החופש הגודל בחוסר מעש ובבטלה, אך למעשה הם לומדים בכל רגע נתון. בכתבה הבא, אורית וייג, עובדת סוציאלית, מדריכת הורים ובעלת הורות בנחת מסבירה כיצד למידה זו מתרחשת.
  עוד