התקשרו להורים ברשת Logo

מומחים מובילים - הדרכת הורים

קרן יטיב
מנחת הורים ומשפחה

מומחים מובילים - טיפול פסיכולוגי

שלמה אריאל
מומחה-מדריך בפסיכולוגיה קלינית ובטיפול משפחתי וזוגי, בילדים במשחק

מומחים מובילים - טיפול זוגי

ויוי שמואלי
מדריכה ומטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, מטפלת מוסמכת לפי גישת האימאגו

מה כדאי לקנות?

  • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - דבי הדבורה

    3

  • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - טובי הכבשה

    girlsheep

מאמרים שיכולים לעניין אותךהגדרה של הפרעות קשב וריכוז

ילדים בעלי הפרעת קשב וריכוז מתאפיינים בקושי להתרכז לאורך זמן, להתמודד עם הסחות דעת. ילדים אלו עשויים להתאפיין באימפולסיביות הכוללת קשיים בעידון התנהגות ובהיפראקטיביות המתאפיינית בחוסר שקט ובתזזיתיות. ילדים בעלי הפרעת קשב וריכוז עלולים לעיתים לפתח קשיים רגשיים כמו: תסכול רב וכעס, פגיעה בדימוי העצמי ופגיעה במוטיבציה.

הורים ברשת
דרגו מאמר זה
(1 דירוג)

להפרעות קשב וריכוז יש היבטים שונים ומגוונים, הן עשויות לבוא לידי ביטוי בלימודיו של האדם בבית הספר או באוניברסיטה, בחיים החברתיים שלו, בעבודתו ובהתנהלותו היום יומית. בהתבוננות על ילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז, אנו נמצא כי גירויים חיצוניים מסיטים בקלות את תשומת לבם. נוסף על כך, נמצא שידיהם ורגליהם נעות באי-שקט גם כשהם יושבים. הם עשויים להפסיק פעילויות לפני שהם סיימו אותן, הם מתקשים להתרכז במשחקים, נוטים לדבר מהר, להתפרץ לדברי אחרים, ונוטים לאבד בקלות חפצים שונים

תסמינים של הפרעות קשב וריכוז

ניתן לחלק את התסמונת למספר תופעות: האחת היא קושי של האדם להתרכז ולהקשיב לאורך זמן או לחלופין קושי בהתמודדות מול הסחות דעת וריכוז מרבית תשומת הלב בדבר אחד מרכזי. תסמונת שניה היא אימפולסיביות, הכוללת, קשיים בהבחנה בין פרטים, קשיים ביכולת עיבוד של מידע וביכולת לבצע סובלימציה התנהגותית. המרכיב השלישי הוא ההיפראקטיביות, הנוגע לחוסר שקט ולתזזיתיות.

נראה כי עיקר הקושי מתרכז, ביכולת לווסת בין גירויים שונים ולהתמקד בערוץ קשב אחד מרכזי, תוך דחיקת ערוצי הקשב האחרים כבלתי רלוונטיים לאותו הרגע. ילדים אלו מתקשים לעיתים לווסת ולהכווין את התנהגותם, לתכנן את זמנם כראוי ולקבוע סדר עדיפויות ביחס לגירויים השונים המציפים אותם. נוסף על הקשיים הללו, עלולים להתפתח קשיים רגשיים כמו: תסכול רב וכעס, פגיעה בדימוי העצמי ופגיעה במוטיבציה.

ספרות המחקר מראה כי חמש עד עשר אחוז מילדים בגילאי בית הספר לוקים בהפרעת קשב וריכוז, ההפרעה מאפיינת בנים פי חמש יותר מאשר בנות. התפתחותה של הפרעת קשב וריכוז, מבוססת על מכלול רחב של גורמים ביולוגיים, פסיכולוגיים וחברתיים. ההפרעה היא רב דורית והיא בעלת היבטים נוירו ביולוגיים מובחנים. להפרעה ביטויים מגוונים בגילאים השונים, בהתאם למכלול התכונות של האדם הנושא אותה ובהתאם לסביבת החיים שבתוכה הוא מצוי. התסמונת אינה נותרת בגיל הילדות בלבד, אלא ממשיכה גם לגילאים מאוחרים יותר. ילדים בעלי הפרעת קשב וריכוז מאופיינים בחוויות של כישלון, של תת הישגיות כרונית ושל חוסר אונים. עקב כך הילדים הללו מפתחים דימוי עצמי לימודי נמוך ופגיעה בתחושת היכולת שלהם. מכאן שאבחון בגיל מוקדם של ההפרעה, יכול למנוע מהילדים את הביטויים הרגשיים של כשלון מתמיד.

אבחון הפרעות קשב וריכוז

יש מספר אמצעים לאבחן קשיי קשב וריכוז: בדיקה נוירולוגית הבודקת את עקביות זמן התגובה של הנבדק, את ההשמטות שלו ואת הטעויות שהוא עושה. חשד להפרעת קשב עולה בקרב נבדקים שהביצוע שלהם נמוך מהמצופה מבני גילם באחד או יותר מהמדדים הללו. על מנת לראות אם יש צורך ברטלין, יש לעשות את המבחן ראשית בלי התרופה ולאחר מכן, עם התרופה ולבדוק האם התרופה הביאה לשיפור בביצועי המבחן. אמצעי נוסף לאבחן הפרעות קשב וריכוז, מתבצע על ידי העברת שאלונים. השאלונים ממוענים עבור סביבתו של הילד והם מעלים שאלות הבוחנות מרכיבים של אימפולסיביות והיפר אקטיביות, כגון: לעתים קרובות ממולל בידיים וברגליים או מקפץ בכיסא; לעתים קרובות עוזב את כיסאו בכיתה, או במצבים אחרים בהם יש ציפייה שיישאר ישוב; לעתים קרובות חש קושי לשחק או להנות מפעילויות פנאי בשקט. על מנת לאפיין את הילד כבעל התסמונת יש צורך שהסתמינים יתקיימו עוד בטרם הילד היה בן שבע, שחלק מהתסמינים יתקיימו גם בבית וגם בבית הספר וכן שתהיה עדות ברורה של פגיעה תפקודית בבית, בבית הספר או בעבודה.

דרגו מאמר זה
(1 דירוג)

קראו עוד בנושא...