התקשרו להורים ברשת Logo

מומחים מובילים - הדרכת הורים

קרן יטיב
מנחת הורים ומשפחה

מומחים מובילים - טיפול פסיכולוגי

שלמה אריאל
מומחה-מדריך בפסיכולוגיה קלינית ובטיפול משפחתי וזוגי, בילדים במשחק

מומחים מובילים - טיפול זוגי

ויוי שמואלי
מדריכה ומטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, מטפלת מוסמכת לפי גישת האימאגו

מאמרים שיכולים לעניין אותךהבית - תרגיל מתוך סדנאת כתיבה

במפגש המוקדש לנושא "הבית" המשתתפים מתנסים בכתיבה מתוך דמיון מודרך.באמצעות טכניקה זו, המשתתפים מעלים בכתיבתם את התמונות המצטיירות מול עיניהם ועל נפשם. 

יעל אייזנברג, מרצה ומנחת סדנאות לכתיבה יוצרת
דרגו מאמר זה
(0 דירוגים)

במפגש המוקדש לנושא "הבית" המשתתפים מתנסים בכתיבה מתוך דמיון מודרך.

 

באמצעות טכניקה זו, המשתתפים מעלים בכתיבתם את התמונות המצטיירות מול עיניהם ועל נפשם. יש אנשים הרואים תמונות ברורות כאילו היו צופים בהצגת תיאטרון או בסרט קולנוע. לאחרים אין רשמים ויזואליים כה חדים וברורים והם כמו מאזינים למספר פנימי המספר סיפורים ורוקם פנטזיות.

כך או אחרת, זוהי דרך יצירתית מאוד לכתיבת סיפורים ושירים ודרך לעבד ולהתמודד עם סיטואציות מהחיים, כמפורט בסיפור הבא:

בתחילת המפגש המדובר בקשתי מהמשתתפים להיזכר ולכתוב רשימה של בתים שונים שעברו וחיו בהם במהלך חייהם. לאחר מכן בקשתי כי יבחרו את אחד הבתים ויכתבו מה הבית היה ועודנו עבורם.

בסיום המפגש בקשתי מהמשתתפים לדמיין (ולכתוב) את "בית חלומותיהם".

שיערתי מראש שהמפגש הזה יעלה סוגיות מורכבות, כגון בן/בת זוג שנפטרו ופתאום הבית ריק ועוד. לכן, תכננתי לסיים את המפגש בנימה חיובית ומחזקת ופיזרתי על הרצפה את קלפי טיפול מצוירים. בקשתי מכל משתתף שיבחר קלף ויכתוב טקסט "תודה על....", כך ייזכרו בנקודות החוזק שלהם, איתן ייצאו מהמפגש וילכו לדרכם.

במהלך התרגיל נראתה שירה, אחת המשתתפות, נסערת מאוד ודומעת ומיהרה לעזוב את החדר לפני סיום המפגש.

הנחתי לה להירגע והתקשרתי אליה בערב שלמחרת.

שירה ספרה לי כי גדלה בבית הרוס וכי במשך שנים היא מנסה להתמודד עם השלדים שבארונה, לבד ובליווי מקצועי. המאבק הוא יומיומי מבחינתה, על אף שבנתה בית, גידלה שני ילדים לתפארת ויש לה בעל אוהב ותומך.

הבית ההרוס היה הבית שראתה לנגד עיניה.

הקלף שבחרה בסיום היה של ילד קטן, משחק עם עצמו בחדר סגור כשרק קרן אור חודרת מבעד לחלון. היא ספרה שה"תודה" היחידה שיש לה היא לעצמה, ששרדה את הילדות הקשה הזו.

בצאתה מהמפגש הבינה ש"הגיע הזמן להוציא את הכל" וכי המפגש הזה על הבית שחרר אצלה בשעה אחת מה שטיפול פסיכולוגי שנמשך שנים לא הוציא.

חזקתי אותה: להודות לעצמה על העוצמות שגילתה בעבר ובהווה, להכיר בחוזק שלה (ושלנו) בכלל ובשעות משבר בפרט זה נפלא. הצעתי כי מעתה ואילך תציב לנגד עיניה את הבית שבנתה עם בעלה ואת המשפחה התומכת שמלווה אותה וכי תמשיך לכתוב ולכתוב.

דרגו מאמר זה
(0 דירוגים)

קראו עוד בנושא...

 • הדרך להורות מושלמת

  אנחנו נמצאים בתקופת של ריבוי גירויים הגורמים לנו להתאפיין בתרבות עם הפרעת קשב וריכוז. הכל מהיר ועצבני והחיים מזמן כבר הפכו לסרט. אנחנו עסוקים כל הזמן, בעבודה, בקניות, בפלאפונים, בטלוויזיה, ובפרסומות. אנחנו רצים מדבר לדבר, לא נשאר לנו זמן להשקיע בעצמנו ובילדים. יעל גמליאלי, מטפלת באומנות בילדים ונוער מסבירה במאמר איך אנו כהורים יכולים יכולים להיות יותר נינוחים.

  עוד
 • נגמלים מטיטולים? 9 דברים שכדאי לקחת בחשבון

  אז הגיע הרגע בו אתם חושבים על גמילה מטיטולים אבל לא סגורים עד הסוף... לא יודעים כיצד מתחילים, לא יודעים מה אומרים לקטנטנים, חוששים, מהססים ובעיקר מתלבטים – האם זה נכון בשבילו? האם הוא מוכן? ואם נתחיל ולא יהיה שיתוף פעולה? ומה אומרים לקטנצ'יק שפספס?...
  !לילך אוהב ציון  מסבירה לנו 9 דברים שכדאי לנו לקחת בחשבון

  עוד
 • אבא, אמא תקשיבו לי בבקשה!
  הורים לילדים צעירים מתלוננים על כך שילדיהם לא מקשיבים להם. הורים למתבגרים צעירים ובני נוער מוטרדים שכמעט ואינם יודעים מה עובר על ילדיהם בחיי היום יום. הקשבה הינו כלי התקשורת החשוב מכולם המבטיח שמירה על יחסים טובים, אז מדוע הפסקנו להקשיב ואיך נגרום לילדים להמשיך לדבר.
  עוד
 • כיצד נסביר לילדים את ההבדל בין רוצה לבין צריך?
  ילדים זקוקים לחוקים וגבולות – אלה מקנים להם תחושה של קביעות, יציבות, סדר, ארגון והיגיון, וכך הורים רבים נוטים לשלול מראש רצונות של ילדיהם. אז במקום לומר "לא!" בואו נבדוק כיצד נוכל ללמד את הילדים שלנו את ההבדל בין רוצה לצריך. מאמרה של אורית רוזנבוים, מדריכת הורים בכירה במכון אדלר. 
  עוד
 • משא ומתן אפקטיבי עם ילדים – איך עושים את זה נכון?
  תנסו להיזכר רגע איפה למדתם לנהל משא ומתן? אתם חושבים שאתם יודעים לנהל משא ומתן בצורה אפקטיבית? עצרתם פעם לחשוב איך הייתם רוצים שהילדים שלכם ינהלו משא ומתן כשיגדלו? זה מאמר בשבילכם
  עוד