התקשרו להורים ברשת Logo

מומחים מובילים - הדרכת הורים

קרן יטיב
מנחת הורים ומשפחה

מומחים מובילים - טיפול זוגי

ויוי שמואלי
מדריכה ומטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, מטפלת מוסמכת לפי גישת האימאגו

מה כדאי לקנות?

 • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - דבי הדבורה

  3

 • בובה סנסורית לתינוקות ופעוטות - טובי הכבשה

  girlsheep

מאמרים שיכולים לעניין אותךגבולות, הכלה ורוך בגיל ההתבגרות

זו באמת חוויה קשה מאד,לחשוב פתאום איך הילד שלך מפנה אליך את הגב והופך להיות מפלצת קטנה ופוגעניתאז כיצד נוכל להתמודד עם פרצי זעם של מתבגרים?

הורים ברשת
דרגו מאמר זה
(2 דירוגים)

זו באמת חוויה מאד קשה - לחשוב פתאום איך הילד שלך מפנה אליך את הגב והופך להיות מפלצת קטנה ופוגענית.

אני זוכרת חוויה דומה, כנערה מתבגרת אני עומדת איתנה על גרם המדרגות וצועקת על אמי: "אמא את אישה רעה!" ממש ככה. לא הבנתי אז את המשמעות של המעשה שלי, ואת העובדה שאימי רצתה בסך הכול שלא אצא בערב לפני יום הלימודים הגיבה בקור רוח: "אל דאגה, יום אחד תהייה לך בת, וגם היא תאמר לך אותו הדבר.." דבריה חלחלו לתוכי, ואני בטוחה שגם דברי באותה העת השפיעו רבות על אמי. עד היום היא מזכירה לי את אירוע הזה. 

כהורים אנו  מאפשרים לילדנו מרחב פעולה מחד גיסא ומציבים להם גבולות ברורים מאידך גיסא. כאשר פרץ הזעם הגובר של הילד נראה מאיים, אנו עסוקים בשאלה מה יקרה אילו תפגע מערכת היחסים שלנו עמו לעד?

ויתור על גבולות כלפי הנער המתבגר לטובת תחושה של מערכת יחסים נעימה, אינה המהלך הנכון אל מול המתבגר. מערכת יחסים בריאה נבנית משילוב של הכלה ורוך עם גבולות ברורים והתנהגות עקבית. בעת שאנו מציבים למתבגר גבולות הנוגדות את רצונו, יש לאפשר לו לכעוס זמן מה, לשקף לו שאנו כהורים שורדים את התנהגותו הכעוסה ושאיננו חוששים או נלחצים מהכעס שלו.

ישנם ילדים עם התפרצויות זעם בלתי נשלטות, במקרים אלו אפשר לנקוט בדרכים נוספות כמו לגשת למתבגר ולהציע לו הכלה, חיבוק ואהבה. במילים אחרות, כדאי לפנות אליו במילים רגועות ולאחר מכן להעניק לו רוגע בסיסי ויסודי ביותר המצוי במגע הגופני.

התפרצויות זעם של מתבגרים

להמשך קריאה: גיל ההתבגרות: לאן נעלם הילד המתוק שלי?

דרגו מאמר זה
(2 דירוגים)

קראו עוד בנושא...

 • גיבוש זהות אצל בני נוער בגיל ההתבגרות
  גיל ההתבגרות זו תקופה בעלת השפעה חזקה על חיינו כבוגרים. היא כוללת שינויים גופניים, נפשיים ורגשיים. כיצד זהות של בני נוער מתגבשת בגיל ההתבגרות ומה הם השלבים המאפיינים את התגבשות הזהות בגיל ההתבגרות? מאמר של פלג דור חיים, פסיכולוג ילדים ונוער. 
  עוד
 • התפרצויות זעם של ילדים - 5 דרכי התמודדות

  הורים וילדים מתמודדים באופן יום יומי עם כעסים. לעיתים הכעס עוצמתי, חזק ובלתי נשלט. תחושה זו של ילד, המובילה גם לצרחות ולכעסים חריפים, נקראת התקף זעם. פלג דור חיים, פסיכולוג חינוכי לילדים ונוער, מתייחס לגורמים הרגשיים של התופעה ומסביר על 5 דרכים להתמודד עימה. 

  עוד
 • הורים לילדים בגיל ההתבגרות - גם להם מותר למרוד

  הורים לילדים בגיל ההתבגרות נתקלים בדילמות וקונפליקטים, המאתגרים אותם כל יום מחדש, הורים מוצאים את עצמם מול ילדם הנסער ובלתי יציב המתנהג לעיתים קרובות האופן המסכן את עצמו סביבתו- מאמר על דרכי התמודדות עם גיל ההתבגרות

  עוד