התקשרו להורים ברשת Logo

מומחים מובילים - הדרכת הורים

קרן יטיב
מנחת הורים ומשפחה

מומחים מובילים - טיפול פסיכולוגי

שלמה אריאל
מומחה-מדריך בפסיכולוגיה קלינית ובטיפול משפחתי וזוגי, בילדים במשחק

מומחים מובילים - טיפול זוגי

ויוי שמואלי
מדריכה ומטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, מטפלת מוסמכת לפי גישת האימאגו

מאמרים שיכולים לעניין אותךבהריון אצל רופא נשים

ד"ר נו התעניין בפרטים הטכניים של ההפלה שעברתי לאחרונה, אולם לא התעניין כלל בהריונותיי הקודמים, בלידות קודמות ובהפלות קודמות. מיד "הבין" שאני רוצה להיכנס להיריון נוסף "מהר מהר" וכשאמרתי ש"אני רוצה לנוח עכשיו" הנהן בראשו תוך גלגול עיניים לשמיים
יעל אייזנברג, מרצה ומנחת סדנאות לכתיבה יוצרת
דרגו מאמר זה
(0 דירוגים)

השבוע הלכתי לרופא נשים חדש. רופאי הקודם, אשר טיפל בי במהלך שני הריונות שהסתיימו בלידות שמחות ושני הריונות שהסתיימו בהפלות טבעיות, היה מקסים ורגיש אך פרש לאחרונה לגמלאות והרופא שביצע את דיקור מי השפיר הוא מקסים ומעולה, אבל בשורה התחתונה, אחרי הדיקור עברתי את ההפלה ונפשית - אני לא מסוגלת ללכת אליו.

אז אחרי התייעצויות ושקלול כל ההמלצות שקבלתי, בחרתי ברופא מומחה ובעל שם. הגעתי למרפאתו ביום ראשון בתשע בערב.

ד"ר נו התעניין בפרטים הטכניים של ההפלה שעברתי לאחרונה, אולם לא התעניין כלל בהריונותיי הקודמים, בלידות קודמות ובהפלות קודמות. מיד "הבין" שאני רוצה להיכנס להיריון נוסף "מהר מהר" וכשאמרתי ש"אני רוצה לנוח עכשיו" הנהן בראשו תוך גלגול עיניים לשמיים.

הד"ר זלזל בעובדה שאני לא מעוניינת כרגע לשים התקן תוך-רחמי וחזה בחיוך לועג את כניסתי הלא-מתוכננת להיריון בקרוב. (מצטערת, לא מסתדר לי הקונספט של להחדיר גוף זר לגוף שלי, ולא מסתדר לי הרעיון שבעודי מנסה להתפייס עם הגוף שלי, לקבל אותו, לסלוח לו על שבגד בי, ולהיות קשובה לאותות ולמופתים שהוא משדר לי, ברגע שזה מגיע למניעת היריון להגיד לו, לגוף שלי, "עד כאן, במקום הזה אני לא בוטחת בך ומעדיפה לשים התקן").

לשמחתי, הבדיקה היתה תקינה. אין זכר להפלה שעברתי. גופי התאושש והחלים.

שאלתי את הרופא אם הוא מבצע דיקורים של מי שפיר. בתגובה הוא צעק עלי: "מה את חושבת על זה עכשיו?! את בהיריון?! זה לא רלוונטי עכשיו! וודאי שאני מדקר! ( - אז למה לא ענית כך, זה בדיוק מה ששאלתי אותך, תענה על מה ששאלתי). אתן כולכן חושבות שמה שעברתן זה הכי נורא."

עניתי לו שבשביל כל אחת מאיתנו ההיריון שלה הוא כל העולם ואבדנו הוא באמת דבר נורא.

הרופא הואיל בטובו והסכים איתי (תודה רבה, באמת) אבל המשיך בזלזול, "את לא יודעת כלום. את לא יודעת שום דבר."

אמרתי, "גם אני קראתי בעיתון על הבחורה שאושפזה לא מזמן במחלקת טיפול נמרץ לאחר בדיקת מי שפיר ונאלצו לכרות לה את הרחם" והרופא המשיך בטון קשה, "נו, אז את יודעת את התשובה. יש יותר גרוע. וחוץ מזה", הודיע לי, "הכל לטובה!". (מאיפה אתה יודע? לא שמעת על הפתגם: " הנבואה ניתנה לשוטים"?!).

 הוא ספק אמר-ספק שאל: "בכלל קבלת את תוצאות בדיקת מי השפיר? הכל היה תקין? בטח משהו לא היה תקין."

השבתי בשקט, "דווקא הכל בבדיקה היה תקין" (רק ההיריון לא היה תקין, חשבתי בעצב).

* * * * 

 אני מאוד מצטערת שזו הגישה, מאוד מצטערת שהגניקולוגיה נשלטת על-ידי גברים שמעולם לא זכו ולא יזכו להרגיש תינוק בבטן, להתחבר אליו מהמקומות הכי עמוקים ולאהוב אותו מהרגע שנוצר.

צר לי על הזלזול הזה שאנו, הנשים, חוות ונאלצות לספוג אחרי טראומה של הפלה. צר לי שמבחינת הרופאים זהו הליך רפואי-טכני גרידא וכל אזכור של רגשות זוכה לזלזול וללעג. אבל אני לא אוותר, אני מרגישה שאני צריכה לזעוק ולתת לנשים במה ואפשרות לבטא את הכאב שלהן.

ברור שלרופא הזה, מקצוען וידוע ככל שיהיה, לא אחזור.

ברור לי גם שזכותי לבחור רופא שיהיה מספיק רגיש ויוכל להכיל את הכאב שלי. ראוי לי שיהיה לי רופא שיכיר את ההיסטוריה הגניקולוגית שלי לפרטיה. ראוי לי שיהיה לי רופא שיהיה סבלן לשמוע ולהשיב על כל השאלות שלי, גם הדביליות ביותר. ראוי לי שיהיה לי רופא שיבין במהלך ההיריון הבא שלי את ההתלבטות שלי אם לבצע בדיקת מי שפיר או לא, גם אם אהיה בת ארבעים, שישקול איתי את כל הבעד והנגד ויתמוך בי בהחלטתי, תהא אשר תהא. ראוי לי שארגיש שהרופא שלי צועד איתי יד ביד, כמו עם ילדה בת ארבע, כי היום, אחרי שתי ההפלות שחוותי, אני ילדה קטנה עם פחדים וחרדות של בת 4. ראוי לי שאצא מהרופא שלי בתחושת ביטחון ובראש מורם. 

דרגו מאמר זה
(0 דירוגים)

קראו עוד בנושא...

 • מה קורה במוח של התינוק כשהוא שומע שפה חדשה?
  הורים רבים דוברי שפות שונות, מכירים את ההתלבטות הבאה, מתי והאם ללמד את הילד שפה חדשה כשהוא רק נולד? או האם להמתין עד שהילד יגדל וילמד שפה ראשונה. פטרישה קוהל, חוקרת מוח המנהלת את מכון המחקר המוח והלמידה באוניברסיטת וושינגטון מביאה ממצאים חדשניים בנושא המוח של התינוקות שלנו.
   
  עוד
 • מספיק להקשיב לאחרים - הקשיבו לעצמכם
  דנית ציפיתה להרבה דברים שיקרו ברגע שתלד ולמרות שחשבה שהיא יודעת הכל, עדיין לא יכלה לצפות מה יקרה ואיך באמת תרגיש ובכמה מידע היא תוצף. וברגע האמת, היא גילתה שגם אמא לוויתן יש הרבה מה ללמד אותנו כהורים. הבלוג של דנית אתר בהורים ברשת. 
  עוד
 • הנקה והימים הראשונים לאחר הלידה
  השבוע הראשון לאחר הלידה, הינו שבוע מאוד קריטי לביסוס ההנקה. הימים הראשונים מאופיינים בשינויים גדולים ומשמעותיים ולכל יום מאפיינים משלו. במאמר זה שירי וינשטיין, מדריכת הנקה מוסמכת המתמחה בתאומים מסבירה למה ניתן לצפון הן מבחינה פזיולוגית ורגשית. 
  עוד
 • כיצד להגיב לבכי של תינוק
  נושא השינה מביא איתו התמודדות בלתי פוסקת הבכי של התינוק. שאלות רבות עולות בנושא זה- האם לתת לתינוק לבכות? כמה זמן? האם להתעלם מהבכי שלו? האם להיענות מיד?
  עוד
 • הרגלי שינה ותינוקות

  נושא השינה תופס חלק בלתי נפרד בחיים של רובנו. כאשר אנו הופכים להיות הורים, אף אחד אינו מכין אותנו לכל הכרוך בכך. מצד אחד אנחנו מגלים את משמעותה של אהבה אמיתית וטהורה שאינה תלויה בדבר. אנו מתמלאים באושר לנוכח החיוך הראשון של ילדינו וחשים גאווה עם הצעד הראשון שלו. מצד שני, חווית ההורות מעמתת אותנו עם לא מעט קשיים, התלבטויות וחרדות הקשורות בהרגלי השינה התינוק שלנו.

  עוד