התקשרו להורים ברשת Logo

מומחים מובילים - הדרכת הורים

קרן יטיב
מנחת הורים ומשפחה

מומחים מובילים - טיפול פסיכולוגי

שלמה אריאל
מומחה-מדריך בפסיכולוגיה קלינית ובטיפול משפחתי וזוגי, בילדים במשחק

מומחים מובילים - טיפול זוגי

ויוי שמואלי
מדריכה ומטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, מטפלת מוסמכת לפי גישת האימאגו

מאמרים שיכולים לעניין אותךאלימות במשפחה - ורשתות חברתיות ?

בישראל ישנם למעלה מ-70 אלף ילדים בשנה שעוברים התעללות או/גם הזנחה קשה ובשנת 2010 המועצה לשלום הילד פרסמה כי 9,624 ילדים עד גיל 14 נפגעו מעבירות מין ואלימות. כיצד המדיה יכולה לנסות ולהציל ילדים מאלימות?

הורים ברשת
דרגו מאמר זה
(2 דירוגים)

אני כל כך מתוסכלת, עד שאני שלא בטוחה מאיפה להתחיל. אני מסתובבת בחדר בחוסר נחת, התכוונתי בכלל לכתוב לכם על סוגיה אחרת, חשובה לא פחות, אך מיום ליום אני נחרדת כשאני קוראת על עוד מקרה של אונס ילדים, כליאת ילדות, התעללות מינית, כפייה, אלימות והשפלה.

סרטון אחד רק שתתחברו לאותה נקודה של חוסר אונים:

מספר המקרים הרבים של התעללות היא בלתי נתפסת בעיני. לפני שבוע, קראתי על מקרה של בת 21 שנכלאה במקלחת על ידי אביה, למשך 9 שנים. לצד כתבה זו, פורסמה כתבה נוספת על ילדה שנכלאה בכלוב למשך שבע שנים והוריה נשפטו לשנת מאסר אחת בלבד. כתבה שהיה לי קשה לקרוא אותה במיוחד, הייתה על ילדה שנאנסה מגיל 5 על ידי אביה (גם בעת שהייתה מאושפזת לאחר ניסיון התאבדות נוסף) ועל ילדה נוספת שנאנסה על ידי אמה.

ביום שישי האחרון, נקבע מותו של הבן 4 חודשים שטולטל הוריו, אחותו עדיין מאושפזת בבית החולים שיבא. וביום שבת, תינוקת בת 23 יום הגיעה עם שברים לבית חולים בבריטניה. 

עוברת בי בחילה.

וזו רק ההתחלה, בישראל ישנם למעלה מ-70 אלף ילדים בשנה שעוברים התעללות או/גם הזנחה קשה ובשנת 2010 המועצה לשלום הילד פרסמה כי 9,624 ילדים עד גיל 14 נפגעו מעבירות מין ואלימות.

(מתוכם כ-58.7% בגין התעללות במשפחה). בארה"ב מדווחים כי מתים כל יום 5 ילדים בממוצע כתוצאה מהזנחה והתעללות – אז אולי כדאי לי להתרגל?

ובכל זאת מה תפקיד המדיה בכל הסיפור הזה? האם היא מציפה את הבעיה? או מרגילה אותנו לנורמות חברתיות חדשות של אלימות? האם נהיינו אדישים למראה הכתבות המזוויעות?

בפוסט על התאבדות בקרב ילדים, הצגתי כיצד המדיה דווקא יכולה לסייע לילדים הנמצאים במצבי מצוקה, אולם אני לא בטוחה אם כאן התשובה תהייה זהה. רשת האינטרנט מאז ומעולם הפכה להיות מקום לא בטוח עבור ילדים, בזמן שהיא חושפת אותם לסכנות. יחד עם זאת, הרשת מאפשרת לרשויות ולארגונים חברתיים לקבל חשיפה רבה יותר למאבקם. דוגמא לכך ניתן לראות באתר הנוגע בפרסום זהות פדופילים בישראל.

בנוסף לכך, רשת האינטרנט מאפשרת לארגונים להגביר את המודעות לתופעות כמו אלימות והתעללות בילדים. צפו בסרטון הבא וכבר נדבר על הסיפור שמאחוריו:

הסרטון הופץ באינטרנט בנובמבר 2010, על ידי ארגון אנונימי שביקש מכל הצופים בסרטון להחליף את תמונת הפרופיל שלהם לתמונה מצוירת המביעה כאב, כאות סולידריות למאבק באלימות בילדים, ראו דוגמא:

 hurt1

על אף העובדה 12,000 אנשים החליפו את תמונותיהם בתחילת שנת 2011 המסר לא חלחל. כיצד יודעים זאת? אמנם באותו החודש זינקו מספר האנשים שחיפשו את המונח Child Abuse, אך חודש לאחר מכן המצב חזר לקדמותו, אנשים הפסיקו להתעניין בנושא.

אני מעריכה סולידריות ושיתוף, אך אלו לדעתי, אינם מספקים! שיתוף ברשת האינטרנט אינו מניע לפעולה, אלא רק למודעות.

מפגש שמתקיים בין בפורומים אינטרנטיים ובתוך הרשתות החברתיות, מאפשר לנו בחירה מגוונת של דרכים לשתף ברגשותיהם של בני אדם, לקבל עזרה ולהוות אוזן קשבת לאחרים במסגרת פורומים ובלוגים. יחד עם זאת, האנונימיות שיכולה להתקיים בתוך בלוגים, יכולה לעודד ילדים להתנהג באופן בלתי הולם ואף לעודד אלימות.

אולם, לאחרונה נתקלתי בסיפור שממחיש את תפקידו החיובי של האינטרנט בחשיפת התעללות בילדים. מסכת התעללות של אב בבתו, נחפשה לאחר שבנו בן ה-12 העלה לפייסבוק את תמונת אחותו הכלואה בכלוב. הילדה נצלה בזכות אמא של אחד מחבריו של הילד, שראתה את בנה צופה בתמונות של הילדה הכלואה ודיווחה על כך למשטרה.

הקלות שבה התבצע הדיווח על המעשה, הייתה פשוטה - אם אותו ילד היה פונה לבית הספר ובית הספר היה מעביר את המידע לעובדת הסוציאלית ועד שהעובדת הסוציאלית הייתה פונה לרשויות, מי היה יודע אם הילדה הייתה שורדת.

במקרים רבים, המפגש שלנו ושל ילדנו עם התכנים באינטרנט מציב אותנו במגוון צמתים בהם חייבות להתקבל החלטות קשות. אך אילו נלמד לקבל את ההחלטות הנכונות, נוכל להציל חיי אדם.

לסיכום, כל אחד מאיתנו ומילדינו חשופים לתכנים רבים. ככל שמערכת היחסים שלכם עם ילדכם תהיה יותר פתוחה, היא תאפשר לכם לפעול למען ילדים אחרים ולמען ילדכם שלכם בהתמודדותם עם מידע קשה ומבלבל, המעלה סימני שאלה.

כיצד לדבר עם ילדכם על התעללות?

כיצד ניתן לשוחח עם ילדכם על התכנים אליהם הם חשופים באינטרנט, מבלי שירגישו שאתם פולשים לפרטיותם?

זו שאלה טובה. ותלויה בגורמים רבים כמו גיל הילד, מוכנותו הרגישית, היכרות עם הנושא וכן הלאה. אולי אפשר להתחיל בסיפור על אותה ילדה שניצלה בעקבות אחיה. סרטון ישן נושן של המועצה לשלום הילד, עדיין רלוונטי. 

תוכלו לקרוא גם על - כיצד הורים נורמטיבים הופכים להיות הורים מתעללים?
 

דרגו מאמר זה
(2 דירוגים)

קראו עוד בנושא...

 • תקשורת? זה מדבק
  על פי אדלר, יש לתקשורת השפעה רבה על עיצוב תפיסת עולמם של הילדים. אם כך, כיצד נתקשר באופן יעיל עם ילדנו כך שהמטרות שלנו יבואו לידי ביטוי באופן מיטבי. מאמרה של ענבל עובדיה, מדריכת הורים בשיטת אדלר. 
  עוד
 • כיצד משפיעה הפרעת קשב וריכוז במשפחה על יחסים בין אחים?
  להיות הורה לילד עם הפרעת קשב וריכוז יכול להיות מאתגר ואפילו קשה. להורים חשוב להציג בפני ילדיהם, שהם אוהבים אותם באותה מידה, אבל  הם נדרשים להתחשב לעיתים קרובות יותר בצרכיו של ילד עם הפרעת קשב וריכוז, וללמוד איך לשמור על איזון מתמיד בין תשומת הלב הניתנת לכל אחד מהילדים במשפחה.
  עוד
 • חמש דרכים לעבור את החגים בהנאה

  תקופת החגים ובמיוחד אלה של השנה החדשה מעוררים אצל רבים מאיתנו התרגשות וציפיה יחד עם לחץ וחששות.  חמש דרכים להעביר את החגים בהנאה ואף לתרום לקשר עם המשפחה.

  עוד
 • זוגיות, הורים וילדים - ומה שבינהם
   אהבה היא חלום ידוע. כולנו רוצים להיות אהובים ולאהוב. זהו צורך בסיסי. אך מה בעצם השפעתה על חיי היום יום שלנו? מה תפקידה בזוגיות ובמשפחה? למה היא כל כך חמקמקה? ואיך מחזקים אותה לאורך זמן כדי ליהנות מאיכות חיים טובה ולגדל ילדים בעלי ביטחון עצמי, משתפים פעולה, עצמאיים, שמחים ומצליחים?
 • טיפול משפחתי - מתי כדאי לפנות
  מתי כדאי לפנות לטיפול משפחתי וכיצד הוא יכול לסייע? למעשה, טיפול משפחתי נועד לעזור למשפחה בהתמודדותיה עם חיי היום יום. פסיכותרפיה משפחתית נוגעת הן בפרט והן במערכת המשפחתית, מתוך שימת דגש לאינטראקציה שבין בני המשפחה, לקשר האישי בין ההורים לילדיהם ולקשר הזוגי.