התקשרו להורים ברשת Logo

מומחים מובילים - טיפול פסיכולוגי

שלמה אריאל
מומחה-מדריך בפסיכולוגיה קלינית ובטיפול משפחתי וזוגי, בילדים במשחק

מומחים מובילים - טיפול זוגי

ויוי שמואלי
מדריכה ומטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, מטפלת מוסמכת לפי גישת האימאגו

מאמרים שיכולים לעניין אותךאבחון דידקטי או אבחון פסיכולוגי?

לקות למידה, קשורה לפער שבין הפוטנציאל הלימודי של הילד, לבין ביטויו של הפוטנציאל בבית הספר. בכתבה זו נרחיב על השאלה האם לבחור באבחון דידקטי או באבחון פסיכולוגי בעבור ילד בעל לקות למידה.

הורים ברשת
דרגו מאמר זה
(2 דירוגים)
לקות למידה, קשורה לפער שבין הפוטנציאל הלימודי של הילד, לבין ביטויו של הפוטנציאל בבית הספר. זיהוי לקות הלמידה יכול להתבצע באמצעות אבחון דידקטי הנעשה על ידי מאבחן מוסמך, או על ידי אבחון פסיכו דידקטי הנעשה על ידי פסיכולוג וכולל גם את ההיבטים הרגשיים. בכתבה זו נרחיב על השאלה האם לבחור באבחון דידקטי או באבחון פסיכולוגי בעבור ילד בעל לקות למידה.

אבחון דידקטי או באבחון פסיכולוגי עבור ילד בעל לקות למידה - מה כדאי?

לקות למידה, קשורה לפער שבין הפוטנציאל הלימודי של הילד, לבין ביטויו של הפוטנציאל בבית הספר. הגדרת לקות למידה לפי ה DSM – IV היא זו:

אדם מאובחן כלקוי למידה כאשר הישגיו במבחנים סטנדרטיים בקריאה, בחשבון או בהבעה בכתב, המועברים לו באופן אינדיבידואלי, נמוכים במידה משמעותית מהמצופה ע"פ גילו, רמת השכלתו ורמת המשכל שלו, ובעיות הלמידה גורמות להפרעות משמעותיות בהישגיו האקדמיים או בפעילויות יומיום אחרות הדורשות מיומנויות קריאה, חשבון או כתיבה.

אם כן, ילד בעל לקות למידה עשוי לחוש בתסכול רב לנוכח הישגיוו הלימודיים הנמוכים, תוך קבלת התחושה שהסביבה אינה מזהה את היכולות הטמונות בתוכו. יתרה מכך, ילד בעל לקות למידה עשוי לחוות תסכולים חוזרים שיבססו אצלו תחושה של חוסר אונים נלמד ותחושת עוינות ביחס למסגרת החינוכית.

לאבחון לקות הלמידה יש את היכולת לתרום לילד בהתמודדותו עם הקשיים והמכשולים המאפיינים את עולמו. זאת ממספר סיבות: ראשית, האבחון נותן הכרה בקשיים ובנקודות החולשה של הילד, דבר היכול לתרום לילד שנתפס כ'עצלן' ומואשם על ידיי הסביבה המשפחתית והבית ספרית שלו בחוסר רצון ללמוד ולהתאמץ. נוסף על כך, האבחון הדידקטי מביא עמו אמירה מפורשת לכך שהילד צריך עזרה ותמיכה למען שיפור יכולות הלמידה שלו. כמו כן, האבחון מעניק לילד מיפוי מפורט של יכולותיו ושל מאפייני הלקות שלו, בהתיחס לנדרש ממנו. לבסוף, אבחון לקויות למידה כולל בתוכו המלצות, העשויות לסייע לסביבתו של הילד להעניק סיוע המותאם לילד וליכולותיו.

זיהוי לקות הלמידה יכול להתבצע באמצעות אבחון דידקטי הנעשה על ידי מאבחן מוסמך, או על ידי אבחון פסיכו דידקטי הנעשה על ידי פסיכולוג וכולל גם את ההיבטים הרגשיים. כאבחון הדידקטי המתבצע על ידי איש חינוך יש יתרון חשוב, הבא לידי ביטוי בהכרותו של איש החינוך את הפרקטיקה של ההוראה המתקנת וכן עם הפרקטיקה הלימודית בבית הספר. עם זאת, ילדים בעלי לקות למידה מאופיינים לרוב בהתמודדויות רגשיות שאינן פשוטות. ילדים אלו צריכים להתמודד עם תחושות קשות ביחס לעצמם, עם חוסר אונים ביחס לבית הספר ועם תיוג של תחושת שונות ואחרות. כמו כן, לילדים בעלי לקות למידה עשויים להיות קשיים חברתיים ורגשיים הנובעים מלקויות בקריאת מפה חברתית ומלקויות במיומנויות הנדרשות למשחקים החברתיים עם בני גילם. על מנת לתת ביטוי להיבטים הללו, ישנה חשיבות להבטים הרגשיים של האבחון הנעשים באבחון הפסיכו דידקטי. לפיכך, בעת בחירת האבחון המתאים, יש לשקול את מקומם של ההבטים הרגשיים, החברתיים והלימודיים עמם מתמודד הילד בעל לקות הלמידה.

דרגו מאמר זה
(2 דירוגים)

קראו עוד בנושא...

 • לקות למידה ודימוי עצמי

  לקות למידה והפרעות קשב וריכוז מלוות, על-פי רוב, בבעיות רגשיות על רקע תסכול הנובע מפערים בתפקוד ומכישלונות חוזרים, דימוי עצמי נמוך וחרדה. קצת מידע על ההתנהגות וההשלכות.

  עוד
 • לקות למידה ומצב רוח ירוד

  האם הטענה כי לקויות הלמידה תורמות לקשיים רגשיים ובמיוחד למצב רוח ירוד. כיצד הן משפיעות על הדימוי העצמי, הערכה עצמית, ביטחון עצמי, רגשות חרדה ותסכול. מאמר שחובה לקרוא.

  עוד
 • היבטים רגשיים של לקויות למידה

  לעיתים קרובות מלוות הלקויות בקשיים רגשיים, עקב כישלונות חוזרים ונישנים, המובילים להתפתחות של דימוי עצמי נמוך, לירידה במוטיבציה ללמוד ולחרדות. לא כל התופעות מופיעות בהכרח. החיים עם לקויות למידה הם חיים מלאי אתגרים ומאבקים יום יומיים. כיצד לקות למידה משפיעה על חייו הרגשיים של הילד? ועל עולמו הרגשי של ילד בעל לקות למידה. 

  עוד
 • סיפורי ילדים: עוד יום עבר

  בסיפור זה, מורה  באיזור מרכז הארץ מספרת על עולמו הפנימי של ילד שיש לו לקות למידה. מדובר על ילד, המתמודד עם קשיי בית הספר ועם הדרישות השונות המאפיינות את החיים בצל לקות הלמידה.

  עוד
 • דיסקלקוליה, לקויות בחשבון
  דיסקלקוליה כוללת בתוכה מגוון של לקויות המתבטאות בקושי למידה ספציפי במתמטיקה. שכיחותה באוכלוסיה באוכלוסייה נע בין שלושה לשישה אחוזים. הקשיים ניכרים בהבנת מושגים מתמטיים, בהבחנה כמותית ובעשיית פעולות חשבוניות כגון חיסור, כפל וחילוק
עוד בקטגוריה זו לקויות למידה »